Читај ми!

Рис Риста се опоравио од повреда и данас се враћа у своје природно станиште

Мужјак риса, који је половином новембра прошле године нађен повређен на територији Националног парка „Ђердап“, опоравио се и враћен је у своје природно станиште.

Опоравак риса кога је повредио аутомобил на Ђердапској магистрали успешно је завршен и спреман је за повратак у природу.

„Данас је посебан дан за Министарство заштите животне средине, за заштиту природе Србије, за Национални парк Ђердап, јер је управо реализован важан догађај, а то је враћање повређеног риса у природно станиште“, рекла је државна секретарка МЗЖС Сара Павков после враћања мужјака риса у природу у Националном парку Ђердап. 

На основу добијених дозвола од Министарства заштите животне средине рис је маркиран, опремљен ГПС огрлицом и враћен у своје природно станиште на подручју Националног парка „Ђердап“.

Професор Биолошког факултета др Душко Ћировић подсетио је да је рис угрожена врста у Србији, да је експертска процена да их је између 40 и 60, као и да први пут у историји Србије имамо маркираног риса, чије кретање ћемо моћи да пратимо.

Министарство заштите животне средине је координисало акцијом збрињавања повређеног риса, мужјака старог између пет и седам година, који је транспортован у ЗОО врт у Бору, где му је пружана адекватна ветеринарска помоћ.

Рис Риста, како су га назвали стручњаци Националог парка „Ђердап“, прва је јединка риса која ће бити праћена на тај начин у Србији.

ГПС огрлицом ће бити праћено његово кретање наредних годину дана, а добијени подаци користиће се, поред осталог, за утврђивање величине територије ове јединке.

Рис је строго заштићена дивља врста у Србији и подручје Националног парка „Ђердап“ настањује између 10 и 12 јединки.

број коментара 2 Пошаљи коментар
(субота, 04. феб 2023, 14:32) - Nenad Ranisavljevic Paris [нерегистровани]

Tigric Rista se oporavio od povreda

To je zaista lepa vest da se tigric Rista oporavio od zadobijenih teskih povreda po zdravlje i zivot . Znate kako ako tezimo i stremimo ka nekom nasem konacnom cilju clanstvu u Evropskoj uniji u neko dogledno vreme moramo posebno voditi racuna o zdravstvu stanovnistva a tim pre i zivotinja , a primer nam upravo u tom smeru i pracu daju upravo Francuzi koji iznad svega obozavaju zivotinje i poklajaju im znatnu i izuzetnu neizmernu paznju tim pre cak sta vise oni svojim kucnim ljubimcima daju svoje prezime i smatraju ih jos jednim vise clanom svoje porodice , te ih drze u kuci gde i sami zive sa svojim porodicama ,za njih imaju posebnu hranu i rezim ishrane , redovne kontrolne preglede kod lekara veterinara cak sta vise imaju i groblje za njih . Iz ovg svega navedenog se vidi koliku oni paznju posvecuju svojim kucnim cetvoronoscima ljubimcima i to je na neki nacin primer u svetu prilog ocuvanju zdrave zivotne sredine i briznost o biljnom i zivotinjskom svetu tzv. Flori i fauni zasto se kojim slucajem nebismo i mi Srbi ugledali na njih kojim slucajem bar u segmentu zdrave zivotne sredine i brige o svojim kucnim ljubimcima . Eto neka nam primer pomenutog naseg junaka tigrica Riste posluzi kao redak primer o brizi i paznji o zivotinjama jer na kraju krajeva i oni su ziva bica i deo naseg drustva i sredine u kojoj zivimo .

(петак, 03. феб 2023, 14:56) - anonymous sasa [нерегистровани]

Baš lepo

Samo me čudi gde nestade onaj crni panter koji se šetao po Srbiji! Da li njemu možda treba pomoć!