utorak, 03. dec 2019, 15:28 -> 16:48
Izvor: RTS
Šest stvari koje bi trebalo da znate o NATO-u
U Londonu počinje dvodnevni samit NATO-a koji slavi 70 godina od osnivanja. Ovo je šest stvari koje bi trebalo da znate o Severnoatlantskoj alijansi.
Šta je NATO?
Severnoatlantska alijansa (NATO) je vojno-politički savez 29 zemalja iz Severne Amerike i Evrope, koje se zalažu za ispunjenje ciljeva Severnoatlantskog sporazuma, potpisanog 4. aprila 1949. u Vašingtonu. Sporazum predviđa da ako dođe do oružanog napada na jednu članicu, to će se smatrati napadom na sve članove Alijanse. Sedište NATO-a je u Briselu.
Kako se postaje član NATO-a?
NATO ima politiku otvorenih vrata. Pristupanje savezu određeno je pojedinačnim akcionom planovima za članstvo i potrebno je odobrenje svake trenutne članice saveza. Bilo koja zemlja članica NATO-a može da podnese zahtev za povlačenje iz NATO-a
Kako se finansira NATO?
Svaka zemlja članica NATO-a bi trebalo da izdvaja oko dva odsto BDP-a za zajednički budžet. Sredstva se uplaćuju u budžete na osnovu dogovorene formule podele troškova. Postoje tri budžeta: jedan civilni i dva vojna.
Da li je NATO vojska?
NATO nije vojska, ali sve zemlje članice koje učestvuju u vojnom aspektu Saveza, zajednički sačinjavaju integrisane vojne strukture Saveza. NATO poseduje i određene kapacitete u zajedničkom vlasništvu, kao na primer radarski avion "Awacs".
Kako NATO odlučuje?
Sve odluke NATO-a se donose konsenzusom, nakon rasprave i konsultacija između država članica. Kada Alijansa postigne dogovor o nekoj operaciji, članice osiguravaju snage na dobrovoljnoj osnovi. Te snage se vraćaju u matične zemlje nakon završetka misije. Na čelu NATO-a je generalni sekretar. Trenutno je to Jens Stoltenberg, a predsedavajući vojnog komiteta je general Petr Pavel.
Koje su najveće intervencije NATO-a?
Severnoatlantska alijansa bombardovala je SR Jugoslaviju od 24. marta do 10. juna 1999. godine. Pre toga, sproveli su dvonedeljnu kampanju bombardovanja Vojske Republike Srpske 1995. godine. NATO je učestvovao u ratu u Avganistanu od 2001, nakon napada 11. septembra u Njujorku. Tokom rata u Iraku oformili su trening misiju za obuku iračkih snaga bezbednosti. Takođe, NATO je intervenisao i tokom rata u Libiji, uvođenjem embarga na uvoz oružja u tu zemlju.
Postoji ili ne postoji
Ova alijansa od 29 clanica nije trebalo da postoji,jer prema dogovoru sa Rusijom i M. Gorbacovom trebalo bi da se rasformira istovremeno sa Warsavkim Paktom..Medjutim Nato postoji i do danas zbog dvaju razloga prvo od straha vojne snaga Rusije i drugo sto je istovremeno Agencija za nabavku oruzja i vojne opreme uopste i to pre svega Obavezno od Amerike,,,Daklem i
Masni biznis i masni prihodi ....Pero
Rekao bih...
O grupasenju i grupama ucili smo davno na casovima marksizma u srednjoj skoli. Zaboravili ste da je NATO osnovan u prvom redu za odbranu zapadnih zemalja od rastuceg komunizma. Odavno se vise ne "brane" nego bogami prete, napadaju i otimaju (najbolji primer je kradja Kosova).
Sta je nato
Pa i vrapci na grani cvrkucu od straha... da je to korumpirana organizacija sa ciljem da se otimaju resursi drugih slabijih zemalja.
Krenuli bi oni i na Iran alli su brzo podvili rep cuvsi da ce ih to skupo kostati !
Prvo NATO ratno dejstvo je bio na RS Krajinu
Kada su F16 oborila četiri poljoprivredna aviona RSK, i to je bilo prvo ratno dejstvo od kada postoji, sa velikom pompom pobede. Zatim dejstva na Republiku Srpsku, Irak, SR Jugoslaviju (priprema za proslavu 50 godina od osnivanja NATO), opet Irak itd
6 ствари које би требали да знате о НАТО-у
Пошовани уредниче ја не треба да знам
шест свари мени је довољно да знам једну
а то је: Злочин почињен над недужном српском
Народу посебно над нашом Децом.
komentari